Vyhodnocení prvního tématu. (I. část)

20. března 2011 v 19:48 | Das
Na úvod bych řekla, že jsem strašně moc ráda, že jen jedna účastnice povídku neposlala a ze soutěže se odhlásila.
Některé povídky byly skoro bezkonkurenční, některé byly už o něco slabší. Občas se názory poroty hodně shodovaly, někdy vůbec.
Porota byla dost kritická, ale polichotit taky dokázala. :)
Další téma bude uveřejněno, co nejdříve. Až se s porotou dohodneme.
Povídky soutěžících taky možná zveřejním, aby jste měli šanci shlédnout konkurenci.. a taky to, že porotci opravdu ty nejlepší hodnotí jako nejlepší.
Děkuji moc porotě, že si dala s hodnocením tu práci. Není to tak jednoduché, jak to vypadá. Zvláště bych chtěla zmínit porotkyni Aiko, který byla nejaktivnější a hodnotila mistrovsky dlouze.. :D
Das.

GiGuLe
Papri:
Předem říkám,že budu upřímná a někdy možná moc přísná,ale říkám názor tak jak to vidím já
Začátek,takový popis v krátkých větách, trvalo mi celkem dlouho než jsem si v hlavě dokázala děj představit.Celkově dej mě moc nezaujal a v některých chvílích mě to nudilo.Možná bych zkusila situace více popsat.Přilížit je čtenáři.Je to napsané hodně zmateně.Autorka nad tím asi nepřemýšlela jako o celku.Chválím délku,to jo. No,více bych to nerozváděla.
Je to první příběh,který jsem četla takže si to pro sebe nemužu srovnávat s ostatníma.Každopadně momentálně tady nejsem proto abych radila,ale určitě je tam spoustů takových těch slohových chyb na které jsem si neodpustila neupozornit .

Bodové hodnocení : 4
A mimo to by asi bylo lepší kdyby autorka bud napsala nějaký kratší bříběh anebo popřípadě použila nějaký svůj již napsaný.Protože takhle jako uryvek to nemusí mít hlavu ani patu.
Aiko:
Len prvá poviedka, ktorú čítam a už musím kritizovať.
No snáď ma autorka nebude chcieť prizabiť :D
Nebudem zbytočne zdržovať a rovno poviem, že ma táto
poviedka ničím neoslovila a prišla mi možno až trošku gýčovitá. Dievča
príde do novej školy a hneď si vyhliadne objekt svojej túžby a začínajú
sa nekonečné monológy o tom, aký je daný objekt dokonalý a ako sa na
svete zrodila najväčšia láska pod šírim nebom. Takže príbeh ako taký, nemá nič,
čo by ma v ňom prekvapilo a prinútilo ma ho čítať s nadšením.
Ďalšia vec, ktorá mi vadí, sú tie zdĺhavé opisy toho, čo si
Lenka oblieka, toto je poviedka a nie román, takže by stačilo napísať
napr. obliekla som si džíny a modré tielko....rozoberať to, či má
podprsenku a že si z nej zložila ramienka je úplne zbytočné a nikoho
to nezaujíma. Samozrejme, možno ak to číta nejaký úchyl, ktorý hneď
fantazíruje.
Potom som trošku nepochopila tú časť po telefonáte s Dávidom.
Konkrétne toto: "Nevím jestli mi nechtěl ještě něco říct, ale co. Myslím že mě
nemiluje. Řešit už to nebudu protože je to zbytečný ale milovat ho budu furt."
Teda pochopila som ju, ale je mi pri nej naozaj vtipne. Ako môže niekto niekoho
milovať po tom, čo ho videl v škole a minútu s ním telefonoval?
Samozrejme, že sa mu môže páčiť a je ním úplne okúzlený a podobne,
zamilovanosť je však o niečom inom... To tu však nejdem rozoberať.
Nakoniec je tu ešte niečo, v tej časti o tom upratovaní,
tak autorka píše, že Lenka má ešte pol hodinu do príchodu otca a za ten
čas má upratať. Potom je tam napísané, že utiera prach a umýva podlahy
alebo niečo podobné a ďalej si ešte vysáva v izbe a upratuje si
v nej. A potom je tam napísané, že jej ostalo ešte 15 minút do
príchodu otca..Čo chcem povedať je, že ak Lenka nemá nejaké super rýchle
schopnosti a reflexy, tak je nemožné aby to všetko mohla stihnúť za 15
minút. Je to možno drobnosť, ale naozaj tomu chýba logika a je do
nedomyslené.
A už som na úplnom konci, musím však ešte povedať, že
to bolo zbytočne dlhé. Dokopy sa tam nič nestalo a je to rozpísané na 7
strán. Nachádza sa tam zbytočne veľa dlhých opisov, ktoré v poviedke nemajú
čo robiť. A ten koniec by sa tam zišiel celý, lebo z tejto časti,
ktorú autorka poslala sa nedá zisť čo sa dialo ďalej. To je odo mňa už naozaj
všetko.
Celkové hodnotenie: 3/10
P. S.: Ja byť na autorkinom mieste, tak si okamžite zisťujem
adresu a idem k "porotkyni" so samopalom a odstrelím ju :D :D
Monii:
Takže. Přišlo mi, že je to moc dlouhé. Mám s tím zkušenosti, taky jsem se vždy snažila vyplnit všechny věty, aby to bylo co nejdelší, ale někdy to až "leze na mozek". Bylo to moc dlouhé, některé věci až moc zbytečné, např. to, jakou podprsenku si vzít...Nepřišlo mi, že by to zapadalo do děje. Vím, že ses i omlouvala za chyby, ale pokud píšeš povídky, tak slova mámi (máma bez mámy, žena bez ženy aj.), dobrej, uzdravěj, keci, svím, takoví (ty blbosti = takový..popř. takové) bys měla už psát bez chyby, automaticky. I od holky, legÝny mě dost překvapily. Možná bych ti pro příště poradila, abys napsala krátkou, poutavou povídku jen na soutěž, ve které by byly zajímavé nápady, bez rozuzlení děje, aby to bylo napínavější. Nebudu jen kritizovat, dávám ti i body za vymýšlení děje, ale moc dlouhý, i když vím, že máš tu povídku a poslala jsi úryvek. Bylo tam moc čísel a někdy je lepší i některé čísla psát slovy. Oceňuji ale tvou snahu (i když ty čárky by taky měly být automaticky), že tě povídky baví a máš dobrou slovní zásobu a fantazii. Příště se nesnaž tak vyplnit "článek" zbytečnými slovy, aby byl delší.
10 (nejlepší?)..Budu psát, že je to nejlepší...
A dávám 5 bodů..


Das:
Téma jsi si vybrala celkem pěkné. Délku povídky obdivují (i to, že je ještě delší), ale přece jen by bylo vhodnější napsat nějakou kratší. ;)
Poutavý příběh mě docela zaujal, protože situace hlavní hrdinky se dala představit. Hrdinka mi ale přišla docela nafoukaná a taková falešná.


Pár věcí mi tam neladilo; ke kadeřnici se přece předem objednává, pokud chodí do prváku, tak poprsenku už určitě nosí a tatínek nebude říkat, že se mu to nelíbí. Nelíbilo se mi, že když ji David řekl, že s ní nemůže jít ven, protože se musí starat o postižený rodiče, tak hlavní hrdinka odpověděla, že to bere, když jsou nemocní. Postižení a nemocní je něco trochu jiného, ne?
Trochu mě zaskočilo i to, že Lenka ihned věděla, že Davida miluje, přitom ho skoro jen viděla.
Nacházela jsem dost gramatických chyb (chyběli čárky v souvětí, z místo s, .. apod.). Doporučuju si svoje dílo po sobě vždy několikrát přečíst, abys sis opraravila všechny chyby a dějové nesrovnalosti. Psát přímou řeč na nová řádek, by taky vypadalo lépe.
Nadruhou stranu jsi občas použila nádherné jazykové prostředky.
Když si to shrnem. Gramatické chyby, občas nesmyslé věty, kvůli dlouhé povídce neměl úryvek žádné zakončení, byl to celkem normání příběh - nic extra zajímavého. Jako plusy bych hodnotila pár krásných jazykových prostředků, občasné vypsání pocitů hlavní postavy, děj byl celkem dobrý


bodové ohodnocení: 4/10


Pee:
Hned na úvod psát,omlouvám se za chyby, je podle mě přinejmenším nevhodné. Když víš, že tam ty chyby máš, tak se je jistě snažíš opravit, aby tam nebyly a ty ses za ně nemusela omlouvat, ne?
Dále se mi nelíbí, že máš nějaká slovíčka v jiném tvaru,než-li mají být. Taky ti chybí čárky a nějaké odstavce by tam jistě nebyly na škodu.
A přímá řeč je vždy lépe vidět,když je na novém řádku.
Taky mne pobavilo, co všechno za to ráno stihla.. Sprchu,kadeřnici.. jasně, není to reálné, ale aspoň trošku by být mohlo. =)
Amé bodování? Je mi líto, ale je to slabé.. Ale věřím,že tento nízký počet bodů tě nějak popostrčí k lepším a lepším výsledkům..
Takže dávám 4 body.
Celkem: 20/50 bodů.


Nicol*
Aiko:
Na začiatku musím priznať, že som očakávala nejakú poviedku s upírskou tematikou a som rada, že som sa jej dočkala tak skoro. Zároveň však ani tak veľmi rada nie som, lebo musím uznať, že aj keď milujem takmer všetky poviedky, kde sa upíri čo i len spomínajú, tento príbeh ma dosť sklamal a očakávala som niečo viac.

Hneď prvé slovo, ktoré čítam je Rosalie a ja okamžite pred očami vidím nádhernú blondínu z Twilight ságy, ktorá je až nechutne známa len svojím názvom a mená z nej pozdá naspamäť každý, kto spomínanú ságu čítal. Preto by som radila autorke a aj ostatným, nepoužívajte mená z príbehov, ktoré sú už každému notoricky známe, pretože to kazí predstavivosť. To však nie je momentálne až také dôležité. :)

Čo sa poviedky týka, už hneď na začiatku čitateľ tuší, že sa hlavná postava na niečo premení a ako prvé ho napadne, že na upíra, tak to aspoň bolo u mňa, hoci ten koniec bol prekvapivý, keďže sme sa dozvedeli, že sa mala vlastne zmeniť na vlkolaka.

Potom som trošku nepochopila tú časť, keď sa jej predstaví záhadný pán, z ktorého je očividne pomerne okúzlená a Rosalie sa zrazu modlí, aby pán záhadný nebol jej nápadníkom. Takže tu ma napadajú len tri otázniky ???

Ďalej, dosť pochybujem, že by sa na začiatku dvadsiateho storočia mladá osemnásťročná dievčina vybrala len tak s radosťou vonku s nejakým mužom, ktorého vidí prvý raz v živote. Vtedy to fungovalo trošku inak, takže by som autorke poradila, aby pri písaní príbehu s jemne historickým nádychom najprv overila trošku fakty a zoznámila sa s tým obdobím...

V zápätí nastáva spád, keď pán záhadný vycerí zuby a dáva si večeru..Celá tá časť sa na môj vkus odohrala až príliš zrýchlene a myslím, že by sa to dalo o veľa viac rozpísať. Potom sa zrazu Rosalie prebudí a vidí okolo seba množstvo mŕtvol, táto časť by sa tiež dala oveľa viac rozpísať a dalo sa v nej zamerať na pocity Rosalie rovnako aj tá časť so zomieraním babičky je strašne suchá. Však to mi len zomiera babička, predýchame... nejak tak mi to pripadalo. Ďalej aj babičkine prekvapivé slová sú ako len nejaká nacvičená replika zo scenára, opäť chyba! A tieto chyby skonštatujem len tým, že autorka by sa mala oveľa viac zamerať na svoje postavy, vložiť do nich viac emócií, dať im život, toto čo autorka napísala je len akoby ťahala za nitky na plátených bábkach.

Posledná vec je ten náhly spád do prítomnosti. Proste sa jedna časť končí, dám bodku a spravím storočný skok do predu, ktorý mňa osobne dosť vyviedol z rovnováhy a na chvíľu som prestala čítať, aby som sa trošku zorientovala. Tá časť minulosti mala mať taký viac...akoby som to povedala...otvorenejší koniec, alebo tak nejak, napísaný koniec je strašne odseknutý. A na úplnom konci sa prejavuje autorkina závislosť na upíroch a konkrétne aj na upírskych denníkoch (ono sa to vlastne už prejavilo pri tej časti, keď sa Rosalie a všetci zúčastnení stávajú večerou pána záhadného...). Opäť tomu chýba originalita, železník?? (sporýš) to je typická vec, týkajúca sa len a len The Vampire Diaries a je mi dosť neprirodzené, keď to čítam v inej poviedke, ktorá s denníkmi ma spoločných akurát upírov...

A ešte som si spomenula na jednu vec a to tá časť, keď babička oznamuje, že sa Rosalie mala pôvodne zmeniť na vlkolaka. Keďže všetci vieme, že upíri a vlkolaci neexistujú idem hovoriť len z čisto teoretického hľadiska...Je NEMOŽNÉ, aby sa niekto predurčený na život vlkolaka stal upírom, keďže tieto druhy sú prirodzený nepriatelia a v ich telách sa nachádzajú látky pre opačný druh smrtiace alebo aspoň veľmi nebezpečné! Takže aby bol vlkolak zrazu upírom je nezmysel...To je už asi naozaj všetko.

Celkové hodnotenie: 4/10


Monii:


Koukáš na The Vampire Diaries, znáš Elijaha, viděla jsi Twilight a odtamtud máš Rosalie a vlkodlaci také z TVD. Znám o upírech všechno, přečetla jsem nespočet knih. Co můžu napsat, aby to vypadalo, že nepíšu pozitivní hodnocení proto, že mám "ráda" upíry? Tenhle děj mě opravdu pohltil, vůbec jsem neuvažovala nad tím, že by mohl být někdy z původních a vstát "z mrtvých". Opravdu se ti to povedlo, škoda, žeš to nevymyslela sama, tu přítomnost, protože je to z TvD. Minulost se ti ale neskutečně povedla. Bohužel, musím dát 9 b. (pokud je10 - nejlepší), jelikož to není vymyšlené, něco je převzato ze seriálu a kdo neviděl seriál, neví, o co jde. Oceňuji ale to, že jsi povídku moc neprodlužovala a děj mě naprosto pohltil. Nevím, jestli i ostatní porotce, kteří třeba nemají rádi upíry, ale já bych ti tak ráda dala plný počet bodů. Opravdu nemůžu, nebylo by to spravedlivé. Umíš skvěle popisovat, jen nevím, jak je to s tvou fantazií, ale nebude to mizerné, minulost vypovídá za vše. Uvidíme, co předvedeš příště, budu se těšit


Das:
To, že jsi napsala, že jsi blázen do upírů, beru. Já jsem ostatně taky. :) Jméno je možná převzaté z twilight ságy. Sporýš, původní upíří, některé vlastnosti osob - to je vše z The Vapire Diaries. Tento seriál zbožňuji, ale nelíbí se mi, když někdo není originální a napíše něco na motivy seriálu. Ještě, že jsi nedala stejná jména.
O ději však mohu psát jen pozitivně. Krásně jsi všechny čtenáře vtáhla do děje, myšlenky hlavní postavy jsi popisovala skvěle, příběh měl spád a celkem i hezké zakončení.
Po stránce gramatické a jazykových prostředků; gramatických chyb sjem si nevšimla, což hodnotím velice kladně. Možná jsi mohla přímou řeč napsat na začátek řádku. Ale povídka byla bohatá na nádherná přídavná jména, popisy situací, postav a okolí. Já bych to někde možná přikrášlila, ale každý má svůj styl psaní.
Když si to shrneme. Téma dobré až na spojitost s TVD (čehož opravdu lituju), skvělý děj, dobré jazykové prostředky.
Uděluji tedy 8 bodů.


Papri:
Tento příběh mě zaujal určitě více než ten předešlý.Do té první části jsem se uplně začetla a už při čtení prvních řádku jsem měla v hlavě jasnou představu,díky tomu jak autorka umí popsat situace.Ta první část je opravdu dobrá,a takové to "vyvrchloní",když jí kouše do krku jsem fakt četla s takovým tím výrazem zděšení s trochu rychlejším tempem než obvykle a tak to má podle mě být .Možná přijde ta první část předčasně ukončená.Mohlo se tam odehrát více.Co se týče té přítomnosti,přijde mi,že už není tak propracovaná jako ta první.Taková moc urychlená.Nicméně moc pěkné.Rozhodně se mi tento příběh vryl do paměti :P
Bodu: 8 ještě by se na tom dalo zapracovat
Pee:
Povídka se mi moc líbí. Ikdyž už je upírů plný net.
Al ei přesto musím zkomentovat její ,,mouchu".
Přímá řeč.. říká ti něco? Tak příště ji dávej na nový řádek, ano?
A také by povídce neuškodily nějaké ty odstavce..
Ale jinak je povídka hezká, a já jsem plna očekávání, jak to s nimi dopadne. Takže pokuď plánuješ pokračování,ráda si ho přečtu =)
Dávám 7 bodů.
Celkem: 36/50 bodů.


Greeny.K*
Aiko:
Táto poviedka mi pripadá taká rozprávková a strašne milá. Mám rada príbehy, kde si postava myslí, že sa niečo deje, že niečo zažíva a na konci zistí, že to všetko sa odohrávalo len v jej mysli.

Poviedka bola písaná síce takým detským štýlom, no mne sa to páčilo :) Jediná vec, ktorú vytknem je tá časť, kde sa píše, že ....bola v skutočnosti tvrdé dievča. To slovo tam vôbec nesedí, lepšie by bolo napísať, že bola odvážna, alebo niečo také. Myslím, že každý mi dá za pravdu, že predstava "Tvrdého dievčatka v ružových šatách" je nepredstaviteľná. A ešte som si spomenula na jednu vec, kde autorka opisuje, že jej jednorožec ukázal vílu, ktorá nevedela tancovať, mierumilovného dráčika a podobne, tak by sa tam ešte hodilo napísať aj k tomu motýľovi, napríklad, že mu chýbalo jedno tykadlo alebo podobne. Keďže každé zvieratko má určitú anomáliu, niečo čo ho odlišuje, tak by bolo dobré dať niečo aj tomu motýľovi. (samozrejme, že víla zviera nie je :D )

Hoci poviedka nebola ničím výnimočná a naozaj bola skôr taká rozprávková, mne sa páčila a počas jej čítania som sa stále usmievala.

Celkové hodnotenie: 6/10

Das:
Zezačátku se zaměřím na to, co se mi nelíbilo.

Ve třech větách se ti po sobě opakovalo 'V tom..'. To se mi moc nelíbilo, doporučuju nahradit jiným slovy jako: náhle, najednou, když apod. Spisovatel/ka by měla dbát na to, aby se jí stejná slova (jak slovesa, tak přídavná jména a podstatná jména,..) v povídce neopakovala. Čim více budeš využívat různých slov, tím více se čtenářovi bude povídka líbit, protože si přečte nádherně napsané dílo a pozná, že spisovatel/ka má bohatou slovní zásobu.

Povídka byla napsáná možná až moc dětským způsobem a začátek byl dost zmatený. Možná by se hodilo nějaké situace více popsat. Otázku na konci, jestli věříme taky na jednorožce, bych tam nedávala.

Celkově se mi povídka dost zamlouvá, protože je nádherně napsaná a ještě k tomu na krásné téma. I když růžový jednorožec mě moc nenadchnul, ocenila jsem králíka a jiné 'potvůrky'.
Gramaticky jsi to napsala taky moc pěkně, našla jsem snad jen tři chyby (ale nezaměrovala jsem se na ně).

Již jsem se zmínila, že některé situace byly dost dětské, ale na druhou stranu to bylo i pozitivní.

7 bodů.

Papri:
Možná bych hned pro začátek vytkla ten uvod,který už prozrazuje co se vlastně stane.Pozor na opakování slov.V tomto případě hlavně : V tom.
Co se děje týče,nic moc.Chybí mi tam nějaká zápletka.Nevím co dál bych k tomu napsala.Začátek je napsaný moc dobře.Ale pak to nějak ztratí jiskru.
Body: 6
Pee:
Spíše než povídka mi to přijde jako hezká, ale krátká pohádka. Mě osobně ještě o jednororžci napsat nenapadlo, ale myslím,že kdyby jsi si s touhle pohákou více vyhrála,více popsala okolí, pocity a třeba i vzhled bytůstek, byla by to krásná pohádka. Možná trochu připomínající Alenku, ale dějem by byla jistě jiná. =)
A opět jsme u přímé řeči.. Přímá řeč-nový řádek.
Opravdu je to tak lepší, lépe čitelné. Tak na to nezapomínejte holky.
Taky je tam na mě moc toho ..v tom.. na začtáku, tak to trošku omez =)
A bodování? Je to moc krátké jak jsem již psala takže hlavně z tohoto důvodu
dávám 6 bodů.
Monii:
Nevím, co napsat. Ne, že bych úžasem nevěděla, ale spíš tak, že nevím, jak šetrně napsat. Napíšu to přímo: Přišlo mi to takové povídání pro malé děti, akorát ten moment překvapení, že se jí to všechno zdálo, bylo dobře napsané. Hlavně pozor na používání "v tom", to se vyskytuje až moc často v textu. Nevím, mně to přišlo takové nezáživné, bez nějakého většího děje nebo rozuzlení. Myslím, že až bude dané téma, tak to hravě zvládneš, máš bohatou slovní zásobu. Ale jak jsem psala, pozor na používání "v tom". 5 bodů z deseti.
Celkem: 30/50

 


Komentáře

1 Nicol* Nicol* | Web | 21. března 2011 v 17:14 | Reagovat

Děkuji za kladné i negativní hodnocení.. :-) Do příště se to budu snažit zlepšit, ale nic neslibuji :D

2 Greeny.K* Greeny.K* | E-mail | Web | 21. března 2011 v 19:00 | Reagovat

Jo děkuju :) A to je v poho, hlavně žes to sem dodala ;] :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama