Ostatní o psech

Znalec psí duše - Cesar Millan

11. října 2012 v 21:31 | Das
Je mnoho cvičitelů psů. Bohužel i mnoho špatných. Ale někteří opravdu dobří se dokonce stávají slavnými a zná je skoro celý svět. Jedním z nich je právě Cesar Millan, americký znalec psí duše, který je známý i po celé Evropě.

Cesar vyrůstal v Mexiku, kde mu jeho děda předal zkušenosti o psech. Měl smečku rotwailerů a později si založil i kadeřnický salón pro psy. Jelikož se ale snažil, aby každý pes byl vyrovnaný, skoro nic nevydělával. Později utekl do USA, kde se časem stal uznávaným a známým Znalcem psí duše.


Tento muž neučí poslušnost, ale věnuje se tomu, aby byl pes vyrovnaný. Aby se nechoval agresivně, nebyl nejistý nebo dominantní. To vše pomocí asertivní energie. Občas je trochu vtipné sledovat, jak se z agresivního psa obřího plemene díky drobnému Cesarovi stane vyrovnaný, klidný a submisivní pes.

Cesar hlásá, že pro výcvik psa je důležitý výcvik, disciplína a láska. Psovi se musí určit pevné hranice, ustanovit co může a nemůže. Vše by měl pes dělat s klidnou energií, neměl by být rozrušený.

Mimo jiné apeluje na pohyb psa, protože jakmile pes nevybije svou energii, tak se nahromaděné energie může stát negativní a pes nezvladatelný. Proto především hyperaktivní psy a psy, se kteým se nechodí na časté procházky, vezme na kolečkové brusle. Člověk by řekl, že se třeba s takovým vlčákem plným energie musí přizabít, ale ne. Také je to jediná chvíle, kdy psovi dovolí táhnout. V zásobě má také běhací pás, který psa unaví, ale procházku to nenahradí(!).

V Americe má také 'Psí psychologické centrum', kde má svou smečku klidných a vyrovnaných psů, kteří mu pomáhají s nápravou ostatních pejsků. Hlavním pomocníkem byl pitbul Dady, po kterém tuto funkci získal též pitbul Junior. Ceasar chce výběrem plemene dokázat, že pitbulové a ostatní bojoví psi jsou při správné výchově úžasnými a klidnými společníky.

Cesra nepomáhá jen psům, ale i lidem, jelikož za problémového psa přirozeně může člověk. Často proto, že na něj působí nejistou, negativní energií. Lidé se po Cesraově návštěvě cítí sebevědomnější a silnější.

V současnosti běží na National Geographic channel 9. a zároveň poslední série seriálu Znalec psí duše, kde můžete vidět Cesara jak napravuje psy. Právě tak nejlépe pochopíte jaký vůbec Cesar je a co dělá. Nyní se natačí nový dokument - "Leader of the pack".


(Zdroje obrázků: google, FB stránka)

Hračka pro psy - Děravý tenisák

17. září 2012 v 16:37 | Das
Hledáte originální hračku pro Vašeho psa, která by zároveň Vašeho psa zabavila? Chcete zkusit 'inteligentní hračku', ale nelíbí se Vám její cena? Vyrobte si ji sami doma!

V obchodech jsem pokukovala po hračkách, ze kterých by padaly pamlsky, ale moc jsem jich nikde neviděla a když už jsem nějakou objevila, tak za přemrštěnou cenu. A pak jsem si řekla, proč vlastně neudělám takový pokus z tenisáku.. A ono to vyšlo.

Popis hračky: Tenisák s dírami, ze kterých při kutálení padají pamlsky. Psa donutí k fyzické, ale i k psychické aktivitě. (Donutí ho se hýbat a přemýšlet.) Pes by měl čumákem nebo packami míček rozkutálet, aby se z něho začaly sypat pamlsky.

Co budete potřebovat?
tenisák
nůž, nůžky (něco s ostrou špičkou)
pamlsky

Jak na to?
Něčím špičatým proděravíme díru do tenisáku, kterou pak zvětšíme nožem nebo nůžkama. (Z vlastní zkušenosti doporučuji spíše ten nůž.) Velikost uzpůsobte velikosti pamlsků, já udělala díry cca 2x2cm. Počet děr opět záleží na Vás, ale nedělala bych jich moc, pak by pamlsky padaly až moc. Podle mě stačí tak 3-5 otvorů, já udělala jen tři a bohatě stačí.
Do tenisáku vecpeme pamlsky, ale nesmí jich být moc (třeba 3 rozlámané piškoty jsou akorát). Na druhu pamlsku nezáleží, ale pokud ho dáte psu v bytě, tak Vás určitě drobky po celém obýváku nepotěší. Důležité je, aby nebyly moc velké a nezadrhávaly se, musí z míčku snadno vypadnout.
Když psovi tenisák dáte poprvé, nejlépe jej před ním rozkutálejte, aby snáze pochopil jakým způsobem z míčku dobroty vypadávají. Ale pokud je pes na podobné hračky zvyklý, klidně ho nechte, aby se potrápil. Povzbuzujte ho a chvalte, určitě na ten systém rychle přijde a po druhé bude hned ze začátku do tenisáku nadšeně šťouchat čumákem nebo packou.
Určitě ale nedávejte tuto hračku psovi častěji než jednou za den, párkrát (nebo jednou) do týdne je ideální, aby se pes na hračku těšil a pořád ho bavila.

Díry můžete udělat místo do tenisáku třeba i do petflašky, ale ta se mi moc neosvědčila.

Falkouš si tenhle 'děravý tenisák' docela oblíbil a často do něj šťouchá čumákem, že by si s ním chtěl hrát (mám ho položený na parapetu), takže mohu jen doporučit! :)

(Byla bych ráda, kdyby článek nikdo bez zdroje nekopíroval, jelikož to byl můj nápad a já ho zpracovala.)

Když si leonbergeři myslí, že jsou motýli

18. července 2012 v 20:11 | Das

Tohle video jsem si dnes pustila po dlouhé době znovu. A nemůžu se přestat culit.
Leonbergeři jsou prostě psi s tím nejlepším úmyslem a největším srdcem.
A tohle.. jen tak k pobavení.. :)

Máme doma štěně

14. dubna 2012 v 12:12 | Das
Pár tipů pro začátek života s Vaším psem..

Pelech
Pes je smečkové zvíře, bude vám chtít být na blízku, ale také potřebuje klidné místo na odpočinek. Ideálním místem pro pelíšek je tedy třeba klidný kout obýváku.
Pro psy, kteří nebudou mít přístup do domu, je důležitá bouda nebo kotec. Pro většinu plemen by měla být bouda zateplená, ale připravte se na to, že zpočátku štěně z boudy moc nadšené nebude a bude chvíli trvat než tam začne chodit spát.

Pes není člověk
Ve spoustě amerických pořadů se pro páníčky používá i oslovení 'dog's mum'. Uvědomte si, že pes není Vaše dítě, ale parťák, který potřebuje náležitou péči a hlavně pohyb, rozmazlováním se silné pouto mezi páníčkem a psem neutvoří.

Venčení
První dny venčete (stačí krátce) štěně každé dvě hodiny. Pomalu můžete přestávky mezi venčením prodlužovat, ale po spánku a řádění doma rychle utíkejte ven.


Režim dne
Velkou čás dne chlupáč prospí. Procházky neplánujte dlouhé, spíše kraťounké, malé štěně toho moc neujde.

Volný čas se psem doma

19. února 2012 v 13:41 | Das
I doma by měl mít pes občas nějakou aktivitu. A nezáleží na počasí. Doma se dá vymyslet hodně věcí, jak psa zabavit a užít si trochu zábavy. :)

Procvičování poslušnosti
Doma je prostředí, kde pejska nic nevyruší. Není tedy od věci si procvičit přivolání, sedni, lehni a zůstaň. Hlavně pokud se psovi venku ještě moc nedaří poslouchat.

Učení různých triků
Jen tak pro zábavu, zkrácení volného času či pobavení známých. Můžete naučit psa podávat packu, skákat na požádání, dojít si pro vodítko, dělat otočky, poklonu, plazit se.. Pro inspiraci se hodí knížka 101 psích triků. Posílíte si tak pouto mezi vámi a zaměstnáte psa psychicky. Nezoufejte, že váš pes není nejchytřejší na světě. Chce to trpělivost a chutný pamlsky. Navíc čím déle cvičíte, tím lépe bude pes chápat, že po něm něco chcete, takže nakonec zjistíte, že váš pes je daleko učenlivější než jste čekali. (Vím z vlastní zkušenosti.)
http://www.psikusy.cz/obrazky/casopisy/clanky/clanek_5738.jpg

Psí hračky

24. listopadu 2011 v 20:03 | Das
Pro inspiraci vánočního dárku pro vaše mazlíka zhodnotím pár hraček, popřípadě poukážu na ty, co mne zaujali. :)
Ve zverimexu určitě najdete nějakou pěknou hračku, ale na internetu jich naleznete daleko více. :)

Provazy, bavlněné činky, přetahovadla
Tenhle styl hraček mám hodně ráda, dá se s nimi se psem dobře přetahovat, házet a náš pes je má poměrně rád. Je z nich totiž největší binec - jen po samotným zatřepáním se k zemi snesou nitky. Když už je potom hračka ve stádiu použití (rozkládání), tak už většinou vypadá jako chumel nití. Výborná hračka, když přehlédnete to, že se tak rychle nechá 'rozebrat'. Pro psy co sežerou, co vidí asi moc vhodná nebude. Je jich velké množstvý, od obyčejného provazu, provazu s uzly, provazu s míčkem, provazu s uzlem na přetahování.. Samozřejmě také různé velikosti. :)
http://www.zarizeni-bytu.cz/bmz_cache/7/7d0c3d258b376e34e3303eb1fa1ce2be.image.350x350.jpghttp://www.chovatelske-potreby.com/fotky18352/fotos/_vyrn_11006-boostapack.jpghttp://www.virtualni-svetzvirat.estranky.cz/img/picture/20/3280_g.jpghttp://www.akva-exo.cz/obrazky/5375-1-res.jpg

Mishka, Moki a Laika

7. dubna 2011 v 19:13 | Das
Tři fenky na facebooku a Youtube.
Mishka je fenka huskyho, Laika fenka štěně huskyho a Moki..? to netuším. Nejspíše nějaký kříženec.
jsou ndáherní, přenádherní! Hlavně Mishka a Laika.
Mishka se objevila i na CNN.

Doporučuju se u Moki podívat, jak se sprchovala, u Mishky, jak běhá ve sněhu.. A Laiky poprvé když sněží!

Jak si vybrat psa?

22. ledna 2011 v 15:57 | Das
Když už jste si jistí, že chcete psa a že jeste schopni se o něj postarat, přichází na řadu volba plemene.
Članek opět píšu sama, tak prosím nekopírovat!
Vezmu to tak nějak od začátku. :D

Musíte si ujasnit, jestli chcete nějakého křížence nebo čistokrevného psa. Také jestli si ho budete kupovat od chovatele nebo majitele, či brát z útulku.
Důležitým faktorem je taky vybírání pohlaví. Pes je mohutnější a hůře se vychovává než fena. Fena zas hárá a v dospívání se může změnit její povaha. U psa se povaha moc nemění.

Velikost psa je důležitá. Pokud chcete malého pejska, který bude malým společníkem a nezabere moc místa (to neznamená, že nebude tichý/!!/) volte mezi trpasličími jezevčíky, čivavami, yorkshiry a podobními.
Pokud máte čas a energii již pro většího psa, můžete volit mezi bígli, pudli, teriéřemi a podobními.
Jestli holdujete spíše větším psům, kteří vyžadují více péče a pohybu hledejte mezi retvívry, labradory a menšími koliemi,..
Když máte větší pozemek a barák můžete klidně zabrousit mezi obří plemena, jako jsou například dobrmani, leonbergři, bernardiní apod.

Jetsli chcete psa na hlídání domu, budete jistě volit mezi většími plemeny. I když vám budou hlídat barák, je s nimi potřeba občas dojít na vycházku, aby si zvykli na více lidí a ne jen na ty, na které budou štěkat, protože stojí či jdou za vaším plotem.
Psa společenského, ale přesto nemalého, který je i schopen trochu hlídat majetek může být labrador a retvívr. Ti jsou častými společníci rodin.
Pokud máte děti je vhodné vybrat plemeno přátelské, které nemá s dětmi problém.
Samozřejmě se nedoporučuje bez zkušenostích se psy vybírat nezvladatelná plemena, kterými se mužou stát bernardíni, dobrmani aj.

Je vhodné vybírat psa podle prostředí ve kterém žijete, pokud často jezdíte k vodě, rádi uvítáte psa, co miluje vodu než psa, co z ní má panický strach. Pokud bydlíte ve městě je lepší si vybrat nekonfliktního psa, protože ve městě je ostatních psů, se kterými ten váš semusí vycházet spousta. Pokud máte rodinu zabrousíte mezi společenské a přátelské. Pokud chcete stopařského psa, zabrousíte mezi lovecké.

Je toho mnoho a mnoho, co by se dalo říci o vybírání psa. Nevěděla jsem kde začít, ani skončit.
Jen jedna upomínka, pokud si neberete štěně, ale již staršího psa, nedejte na první dojem. Radši si s pejskem nejdříve vyjděte na procházku, aby jste věděli co od něj můžete  čekat a on, co může čekat od vás. :)
Každý pes je jiný, nemusí odpovídat charakteru svého plemena.

Tento článek fakt na rovni není, myslela sjme, že to dokážu vše zformulovat lépe, promyslet a podobně. No, ale snažila jsme se. :D

http://img.blesk.cz/img/1/full/194706_jack-russell-terier-pes.jpghttp://www.dogbreedinfo.com/images20/OldAnglicanBulldoggeNelson2EnglishBulldogPitBullHybridDog.JPGhttp://www.foto-sedm-retriever.unas.cz/7cervence2008/DSC00038s.JPG

Než si pořídíte pejska

15. ledna 2011 v 18:13 | Das
Rozhodnutí koupit si psa je velmi závázné, více než sjem si myslela, než sme dostali Hafana. Každý by si to měl náležitě promyslet. Proto přidávám článek vlastní tvorby na toto téma :)

Než si psa pořídíte, pořádně si to promyslete a zauvažujte
 • Máte dostatečné finanční prostředky na výživu a péči psa?
 • Máte na pejska čas?
 • Jste ohotní mu věnovat své peníze, svůj čas, svůj prostor?
 • Opravdu se každý den minimálně třikrát (u štěněte nejmíň 10x) denně zvednete z gauče a půjdete se psem ven?
 • Máte nervy na to, že vám pes cokoliv vyvede, neposlechne vás, popřípadě vám uteče, štěně vám udělá loužiku apod.? Jste dostatečně silný/á abyste za to nesla důsledky?
 • Máte dostateční prostor pro pejska a bydlíte ve vhodném prostředí?
 • Budete mít trpělivost při výcviku?
 • Jste si vědom/a, že vás pes vůbec nemusí poslouchat?
 • Budete se mu dostatečně věnovat?
 • Máte čas na pravidelný venčení a každodenní dlouho procházku?
 • Víte, že se psem musíte chodit na pravidelné prohlídky a očkování k veterináři?
 • Většina psů všechny typy granulí nežerou, jste sii jistý, že budete schopný/á financovat popřípadě ty dražší?
 • Uvědomujete si, že pejsek nebude podle vašich představ (vzhled, chování,..)?
 • Je vám jasné, že pa si nekupujete na měsíc nebo na týden či pár dnů, ale minimálně na deset let?
Tohle je ovšem jen zlomek otázek, na které byste si měl/a oodpovědět při rozhodování o koupě psa.
Samozřejmě vás pes bude provázet životem, bude váš společník, bude vás milovat nadevše, pohlídá vám majetek, zažijete s ním mnoho krásných chvil, užijete si krásných procházek, zasmějete se jeho kouskům, budete mít úsměv na tváři, až si s ním budete hrát apod. :)
Ovšem nikdy byste se neměli pro psa rozhodnout jen na základě toho, že jste velký milovník psů.
Nekopírovat!! (popřípadě s výrazně uvedeným zdrjem, článek mi dal dost práce!)

-Někdy bude následovat článek o vybrání plemene. :)

Snad se vám článek líbil a i poučil. :)
http://www.holidayathome4pets.co.uk/assets/images/labrador.jpg
zdroj obrázku je strýček google  :)
 
 

Reklama