Výcvik

Chůze na vodítku

5. února 2012 v 19:36 | Das
http://www.orlickytalisman.com/img/vycvik/chuzeunohy.jpgKaždý pes by měl umět chodit na vodítku. Pojmem 'na vodítku' se rozumí klidná chůze vedle páníčka. Ideální bez táhnutí s prověšeným vodítkem.

U levé nebo u pravé nohy? - Na tom nezáleží, jak si naučíte, tam bude pes chodit. Většina pejskařů preferuje psa po levém boku.

Štěně je samozřejmě nejdříve nutno zvyknout na obojek a vodítko, nemůžeme jej ihned nutit do poslušné chůze na vodítku. Na obojek zvykáme štěně už doma, aby brzo přestalo mít snahu se obojku zbavit. Je dobré pejska taky nějak zabavit, aby obojek přestal vnímat. K obojku posléze připneme vodítko, ale nebereme jej do rukou, necháme ho vláčet se po zemi a opět štěně zabavíme. Venku za vodítko mírně zatáhneme, aby štěně pochopilo, jakým směrem se má vydat.
Když je pejsek starší, pomalu ho zvykáme, aby chodil jen po jedné straně (směřujeme ho, aby se držel po naší levé straně).
Pomalu můžeme nenásilně přidat povely jako 'k noze' a poplácat se po levé noze, aby se pejsek zařadil po levé straně. Štěně hodně chválíme, především pokud se nesnaží táhnout. Dále můžeme přidat 'rychle' nebo 'honem', když se pejsek moc loudá a zároveň zatáhnout za vodítko. Táhnutí můžeme začít odbourávat tím, že si štěně začneme držet více nakrátko u nohy nebo se při každém zatáhnutí zastavit a přivolat štěně k sobě.
U štěněte je samozřejmě všechno snažší, učíme jej pomalu a přirozeně ho nutíme se zdokonalovat. Pořád si ale se psem víc hrajeme než cvičíme. Využíváme hraček a pamlsků.

Při začátku chůze dáme psovi povel 'sedni', následně 'k noze' a vykročíme levou nohou.

Jak se zbavit tahání?
Hodně už dospělých psů táhne, někteří méně a někteří doslova vlečou své páníčky za sebou. Pokud je tahání opravdu silné, neuškodí psovi pořídit stahovací obojek nebo ohlávku. Při odnaučení tahání nesmíme polevovat a neztratit trpělivost.
Taháni lze odnaučit dvouma způsoby:
1) Pokud pes zatáhne, okamžitě se zastavíme, stáhneme psa k sobě, tak aby byl zpátky vedle naší levé nohy. Přinutíme ho si sednout, můžeme pár sekund počkat a pak znovu vyrazit. Opakujeme jakmile pes začne zase táhnout. Určitě pes brzy pochopí, že bude jednodušší, když táhnout nebude.
2) Jakmile pes zatáhne, otočíme se a jdeme na opačnou stranu. Jakmile znovu zatáhne, zase se obrátíme.

Je dobré naučit psa si sedat před každou silnicí, kterou se chystáte přejít, aby nikdy nevběhl mezi auta.
Na psa během chůze můžeme mluvit nebo si pomoc pamlskem, abychom upoutali jeho pozornosti.

zdroj obrázku: google.cz

Článek jsem sepsala sama, proto prosím NEkopírovat. Doufám, že je to aspoň trochu pochopitelné. :D

Jak upevnit postavení vůdce smečky?

24. října 2011 v 16:52 | Das
Pokud pes vycítí, že ve smečce není žádný alfa, místo alfy zaujme, ačkoliv jim být ve skutečnosti nechce. Pes chce být prostě psem a ne vůdcem smečky. 'Alfa' pes se většinou ohrazuje, pokud se mu něco nelíbí. Např.: Na gauči leží váš pes a vy si tam chcete lehnout (vedle něho, nebo ho z jeho místa vystrnadit), ovšem pes na vás začne vrčet, štěkat nebo kousat.

Pár typů, jak získat zpět (upevnit) své postavení vůdce smečky:
  • Zákaz lezení na nábytek. Nemusí to být přímo zákaz, stačí, když si tam pes vleze jen na vaše vyzvání nebo bez problémů odejde, pokud si to budete přát.
  • Určení hranic. Každý pes by měl mít (a hlavně vědět), co si může dovolit, kam smí, kam nesmí.
  • Podávat psovi jídlo jako poslednímu. Pro větší účinnost můžete předstírat, že psovi z misky ujídáte, než mu ji předložíte.
  • Poslušnost. Pes by měl splnit každý váš příkaz. (Samozřejmě ho daný povel musíte nejdříve naučit.)
  • Chvovat se sebejistě. Mluvte jistým, sebevědomým hlasem, nekrčte se a stůjte (choďte) zpříma.
  • Člověk má přednost. Dveřmi by měl vždy jako první procházet člověk.
  • Neptejte se. Psa se neprejte, nakazujte. Půjdeme ven? Jdeme ven.

Rozsáhlejší článek na toto téma: Celý svět
Hodně se dá také odkoukat ze seriálu Znalec psí duše, který dávají na National Geographic channel. (Každý všední den od 1800 a od 1100 každý pátek od 2300.)

Prosila bych o nekopírování tohoto článku!
http://thumbs.dreamstime.com/thumb_132/11743157223rzMay.jpg
(zdroj obrázku: stockphotos.com)

Kdy začít s výcvikem psa?

2. dubna 2011 v 15:54 | Das
Každý majitel by měl svého psa aspoň trochu naučit poslušnosti. Hlavně by si neměl říct: 'čivava je malá, výcvik nepotřebuje!' nebo: 'Když bude jen hlídat, tak ať je pěkně divoký!'.
Základní povely by měl zvládat každý pes, respektivě jeho páníček jej musí naučit. Bude vám dělat větší rados pes, který vás nebude poslouchat, nebo ten který vás poslechne ihned na slovo?

Čím díve s výcvikem začnete, tím lépe. Psa můžete učit i ve starším věku, ale nebude tak rychle chápat.
Malinké štěně samozřejmě budete učit formou hry, kdy výcvik bude krátký - 10 minutový.
Border kolie se naučí vše rychlejí a ochotnějí než tvrdohlaví jezevčíci. Proto nechtějte po některých plemenech moc, ale záleží spíše na jedinci. (a na povaze)

Se psem je třeba povely opakovat a cvičit.

Nejlepší je pravidelně navštěvovat cvičák, kde vám odborníci pomohou a poradí. Zároveň se pes lépe socializuje ve společnosti jiných psů. Jak vrstevníků, tak věkově rozdílních jedinců.

Obvykle se začína s povely 'sedni', 'lehni', chůzí u nohy, chůzi na vodítku. Nesmírně důležité je přivolání.

Pokud si berete dospělého psa (z útulku), záleží na tom, co ho kdo naučil. Avšak to neznamená, že s ním cvičit nebudete.

Povely musí být vždy stejné a srozumitelně vyslovené.

Za každý dobře splnitelný povel psa pochvalte a odměňte.

 
 

Reklama